sobota, 21 listopada 2015

Sarna

   Witam :)
Teraz czas na sarny.

  •     Sarna
   Sarny są znacznie mniejsze od jeleni. Mają rudobrązową sierść, która przed zimą staje się jaśniejsza (szarobrązowa). Sarny żerują stadami. Często wychodzą z lasu na pola. Samiec, czyli kozioł, ma na głowie dużo skromniejsze poroże niż jeleń. Jest krótkie i ma zwykle tylko trzy odnogi.
Młode sarny-koźlę
Samica sarny-koza
Samiec sarny-kozioł


  • Różne gatunki!
   Sarny często mylone są z samicami jeleni i uznawane za ten sam gatunek. Warto zapamiętać, że sarna nie jest "żoną" jelenia, bo sarny i jelenie to przedstawiciele różnych gatunków!
     



  • Na polach
   Wczesny ranek i zapadająca noc to ulubione pory żerowania saren. Widok kilkunastu osobników poszukujących pożywienia na polu albo na łące nie jest rzadkością. Posilające się sarny są bardzo czujne. W razie niebezpieczeństwa znikają w pobliskich zaroślach. Białe plamy na zadzie, zwane lusterkami, pomagają zwierzętom orientować się, w którą stronę uciekają członkowie stada.

  • Skromne poroże
   Skromne poroże na głowie samca sarny nazywamy parostkami. Samiec traci je późną jesienią. Nowe poroże odrasta mu na początku zimy. Odrastające parostki pokryte są cienką, dobrze ukrwioną skórą-scypułem. Gdy parostki są już w pełni wyrośnięte, kozioł ściera scypuł, ocierając porożem o drzewa. 
Wiosną kozły sarny odzyskują poroże i tracą zimową sierść.
  • Mistrzowie skoków
   Spokojne sarny posilają się roślinnością, przechadzając się po łące lub polu. Gdy jednak coś je spłoszy, uciekają, wykonując dalekie i wysokie skoki. Jeden sarni sus może mierzyć nawet kilka metrów.





Pozdrawiam
Patrycja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz