Witam :)
W tym i następnym poście opiszę najczęściej mylone gatunki. Jelenie i sarny. Na pierwszy ognień wezmę jelenie.
Jelenie można spotkać we wszystkich lasach w naszym kraju. Samce noszą na głowie okazałe poroże, które nazywamy wieńcem. Gdy przychodzi przedwiośnie samce zrzucają wieniec, aby przez wiosnę i lato wyhodować jeszcze piękniejsze.
Samice takiego poroża nie mają.
Potyczki
Głośne ostrzegawcze porykiwanie byka, strzegącego swojej grupy samic, często wystarcza żeby konkurent uciekł. Jeśli nie, potrzeba powtórzyć ostrzeżenie. Tym razem prezentacją potężnej sylwetki i wielkiego poroża. Samce biegną obok siebie aby ocenić swoje szanse. Jeśli natrętny konkurent nie ucieknie, byki muszą stanąć do walki. Zderzają się porożem tak długo, aż jeden z nich uzna przewagę drugiego i się podda.
|
Samica jelenia- ŁANIA |
|
Samiec jelenia - BYK |
Jelenie są absolutnymi wegetarianami. Żywią się tylko i wyłącznie roślinami. Jelenie żerują tam, gdzie czują się bezpiecznie. Wiosną i latem zajadają się młodymi pędami drzew, krzewów, traw i ziół. Jesienią wybierają żołędzie i orzeszki bukowe, a zimą muszą się zadowolić porostami, mchami, korami drzew oraz tym co my ludzie im podarujemy.
- Rykowisko
W okresie godowym, który jest na jesieni i nosi nazwę rykowiska, samce zabiegają o samice. Najsilniejsze byki zbierają dookoła siebie grupę łań, z którymi spłodzą młode. Każdy samiec broni swoich łań! Donośnym rykiem odgania konkurentów, którzy chcą odbić mu choćby jedną partnerkę.
Młode jeleni nazywa się cielakami. Są rude z białymi plamkami na grzbiecie. Dzięki takiemu umaszczeniu mogą zostać niezauważone wśród zarośli. Łania zostawia je w kryjówce i oddala się, gdy idzie się paść, aby nie ściągać uwagi drapieżników.
Pozdrawiam
Patrycja
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz