sobota, 28 listopada 2015

Łoś


Witam :)
Dzisiaj następny ssak.

  • Łoś 
   Łosie zamieszkują przeważnie podmokłe tereny : obszary bagienne lub wilgotne lasy. Dzięki bardzo długim nogom i specjalnej budowie racic mogą się poruszać po grząskim terenie i nie zapadają się mimo swojej ogromnej masy. Dorosły samiec łosia -byk- może ważyć nawet 400 kilogramów! Łoś zwykle idzie wolnym, majestatycznym krokiem - rzadko kłusuje.
   W Polsce łosie najliczniej zadomowiły się w Kampinoskim Parku Narodowym i na Bagnach Biebrzańskich.
 

samiec łosia - byk

samica łosia - klępa

młode łosie - łoszaki





  • Wędrowiec
   Jesienią łosie opuszczają podmokłe tereny i udają się na bardziej suche, aby tam spędzić zimę. Można je wtedy spotkać w borach sosnowych. Są wytrzymałymi wędrowcami i potrafią przemierzać wielokilometrowe trasy. Wydawałoby się, że z tak okazałym porożem trudno jest łosiom przechodzić między drzewami i przedzierać się przez zarośla. Tymczasem samce bardzo zręcznie unikają zaczepiania o gałęzie i nie zaklinowują się w leśnej gęstwinie.

  • Pływak
   Łoś jest dobrym pływakiem. Czasem pokonuje wpław dość spore odległości. Potrafi także nurkować, nawet na głębokość kilku metrów, wtedy, gdy poszukuje ulubionych roślin wodnych na dnie. Łoś wyczuwa je pod nogami i odnajduje za pomocą węchu.

  • Poroże
   Poroże łosia jest masywne i rozrasta się na boki. Niektóre byki noszą rozłożyste , lekko spłaszczone, przypominające łopaty. Takie samce nazywane są łopataczami. Jeśli poroże łosia rozrosło się w formie gałęzi, to jego właściciela nazywa się badylarzem. Łoś zrzuca poroże zimą. Nowe odrasta mu na wiosnę. Jedna część poroża łosia nosi nazwę rosochy i może ważyć kilka kilogramów. Ani matka ani młode nie mają na głowie poroża.
poroże łopatacza


poroże badylarza


  • Obrona
   Chociaż poroże łosia mogłoby być potężnym orężem w razie niebezpieczeństwa, łosie używają go jedynie do walk godowych. W starciu z drapieżnikami posługują się długimi nogami. Kopniaki łosia napastnik na pewno odczuwa dotkliwie.
  • Maluchy
   Samica łosia - klępa - rodzi jedno lub dwoje młodych - łoszaków. Łoszaki są brązowoczerwone i w przeciwieństwie do koźląt i cieląt nie mają białych plamek. Matka karmi młode mlekiem przez cztery miesiące. Już po kilku dniach maluch może razem z nią wędrować.

  • Przysmaki
   Zimą łosie żywią się korą drzew. Latem zjadają zioła, soczyste pędy i zielone liście, bez trudu sięgając po nie nawet do wysoko rosnących gałęzi. Wiosennym przysmakiem są rośliny wodne, np. kaczeńce. Ulubionym pokarmem łosi są wierzbowe gałązki.

kaczeńce



Pozdrawiam
Patrycja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz