sobota, 7 listopada 2015

Dzik jest dziki

Witam :) 
   Następne zwierzę leśne, które opiszę to dzik.

  • Dzik
   Jest przodkiem domowej świni, dlatego jest do niej bardzo podobny. Ma duży, klinowaty łeb, charakterystyczny długi ryj, którym wykopuje spod ziemi pożywienie. U dorosłych dzików po obu stronach ryja wyrastają długie i charakterystycznie wygięte kły, nazywane szablami. (Samice mają dużo większe i wyraźniejsze kły.)
Tułów dzika jest raczej krępy. Na każdej nodze ma raciczki. 
Od domowej świni dzika odróżnia szarobrunatna, szorstka sierść oraz prosty i krótki ogonek zakończony pędzelkiem sierści.
   Dziki żyją w rodzinnych grupach, zwanych watahami. Samiec nazywany jest odyńcem, samica - lochą, a małe dziczki warchlakami.


  • Niewybredny
   Dzik jest wszystkożernym zwierzęciem. Żeruje rano lub wieczorem. Zjada jagody, orzechy, trawy, korzonki, zioła oraz larwy owadów. Jednak najchętniej zajada się żołędziami. W poszukiwaniu jedzenia udają się na pola uprawne, najczęściej na te z ziemniakami i kukurydzą.


  • Kąpiele w błocie
   W lecie dziki chętnie zażywają kąpieli błotnych. Taplają się wtedy w wielkich kałużach. Błoto oblepia ich sierść i działa jak środek odstraszający owady. Woda dodatkowo pomaga im ochłodzić się. Po takiej kąpieli dziki lubią ocierać się o drzewa.


    Locha z warchlakami
  • Dzikusek
   Dzik ma doskonale rozwinięty zmysł węchu i słuchu. Jest bardzo spostrzegawczy i niezmiernie czujny. Natychmiast dostrzega nawet najmniejszy ruch w gęstwinie leśnej i ucieka jak najszybciej. Samica gdy przebywa z młodymi, gdy tylko poczuje się niepewnie i uzna, że młodym grozi niebezpieczeństwo-zaatakuje.


  • Warchlaczki
   Młode dziki przypominają wyglądem rodziców, ale ubarwienie ich sierści jest zupełnie inne. Warchlaki są rudobrązowe w podłużne jasne paski (gdy dorosną pasy zanikają, a sierść ciemnieje).



Pozdrawiam 
Patrycja
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz